
Eiropas Savienības Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija Gabriela un 35 veiksmīgāko Eiropas uzņēmumu dibinātāji un vadītāji dalās ar pieredzi, vīziju un idejām, kādai jābūt vienotai Eiropas inovāciju ekosistēmai. Latviju šajā diskusijā pārstāv finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmums “Mintos” un “Twino”.
Šādas tikšanās paredzētas divreiz gadā. Pirmā notika šodien.
Tiekoties ar komisāri, uzņēmumu dibinātāji un vadītāji diskutēs par četriem inovāciju virzieniem:
- dabai draudzīgo tehnoloģiju transformāciju,
- tehnoloģiskā suverenitāti,
- zinātnē balstītām tehnoloģijām,
- inovāciju kohēziju.
Šie virzieni iezīmēs tālākos attīstības un ieviešanas projektus, ko plānots realizēt tuvāko gadu laikā un sniegt Eiropas Savienībai līderpozīcijas nākotnes digitālā un ilgtspējīgā vidē.
Uz tikšanos aicināti uzņēmumu dibinātāji un vadītāji, tostarp “vienradži” un tuvākie uzņēmumi šim statusam. Katrs no tiem pārstāv savu valsti – viens no ikvienas ES dalībvalsts, kā arī astoņi jaunuzņēmumi no dažādām ES valstīm, kurus vada sievietes. Uzņēmumu atlasei komisāres sekretariāts izvērtēja tehnoloģisko inovāciju pielietojumu, kapitāla apjomu, uzņēmuma vērtību, patentus un citus aktīvus, kā arī esošo tirgus līderības pozīciju.
“Nepieciešams, ka tieši veiksmīgākie Eiropas uzņēmumi – vienradži – rāda ceļu uz Eiropas ilgtspējīgu un izturīgu atveseļošanos, stiprina dabai draudzīgu tehnoloģiju izmantošanu un pāreju uz digitalizāciju, un nodrošina Eiropas tehnoloģisko suverenitāti,” norāda Eiropas Savienības komisāre Marija Gabriela.
Viņa piebilst, ka vēlas uzzināt Eiropas inovatoru viedokļus un piešķirt tiem svarīgu lomu darbā pie vienotas Eiropas inovāciju stratēģijas izstrādes.
Ar inovācijām pēc vienradžiem
Kā veiksmīgākais Latvijas jaunuzņēmums, kas ir vistuvāk vienradža pozīcijas sasniegšanai, Latviju pārstāv ieguldījumu aizdevumu platforma “Mintos“. Tikšanās laikā “Mintos” līdzdibinātājs Mārtiņš Valters dalīsies ar novērojumiem, kas gūti esot ceļā uz regulēta uzņēmuma darbu Eiropā, un kādas ir iespējas gadījumā, ja sniegtais pakalpojums ir inovācija, kam regulējošie noteikumi vēl nav radīti.
“Kamēr regulējošie noteikumi ir būtiski, lai uzņēmums var ilgtspējīgi attīstīties vairākos Eiropas Savienības tirgos, ir nepieciešams nodrošināt mazāk fragmentētu regulāciju vidi dažādo ES valstu vidū. Tikpat svarīga ir cieša sadarbība ar katras inovāciju tehnoloģiju jomas ekspertiem. “Mintos” gadījumā tā ir Eiropas finanšu tehnoloģiju uzņēmumu asociācija, kas pārstāv dažādus finanšu tehnoloģiju jomas spēlētājus, un spēj sniegt nozīmīgu pienesumu kopējai Eiropas inovāciju politikai,” teic M. Valters.
Eiropas Savienības Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre norāda, ka Eiropā ir izveidoti un strādā 7,2% no visiem pasaules vienradžiem. Salīdzinot ar citu reģionu un valstu vienradžu un tehnoloģijas jaunuzņēmumu kopējo vērtību, šobrīd Eiropas vienradžu un tehnoloģiju jaunuzņēmumu vērtības kopējā summa ir maza.
Dažādi dati rāda: lai jaunuzņēmums veiksmīgu izaugtu, nepieciešami desmit gadi, dibinātāju komanda vecumā ap 45 gadiem un miljonos izmērāms kapitāls. Komisāre aicina izmantot Eiropas dažādību kā priekšrocību, veicināt kapitāla pieejamību, un palielināt Eiropas vienradžu skaitu, pateicoties vienotam skatījumam par Eiropas lomu pasaules inovāciju izstrādē.
Liels solis pareizajā virzienā
“Eiropas Komisijas sadarbība ar 35 vadošajiem Eiropas tehnoloģiju uzņēmumiem ir liels solis pareizajā virzienā, lai mūsu reģions pēc iespējas īsākā laika posmā spētu pilnvērtīgi konkurēt ar ASV un Ķīnu, kas šobrīd uzskatāmi par digitālās transformācijas un inovāciju toņa noteicējiem,” norāda Anastasija Oļeiņika, “Twino” izpilddirektore.
Viņa ir pārliecināta, ka mūsu reģionam ir svarīgi vienlaikus strādāt divās laika perspektīvās – rast ātru un efektīvu risinājumu Eiropas inovāciju jomas konkurētspējas veicināšanai, vienlaikus paralēli domājot par aktivitātēm, lai stiprinātu inovāciju līdera lomu arī ilgtermiņā, piemēram, vispusīgām reformām izglītības jomā.
Tikšanās laikā ar Eiropas Komisāri A. Oļeiņika pauda viedokli, ka tehnoloģiju jomā inovāciju svarīgākais priekšnosacījums ir nevis atbalsta fondu vai finansējuma pieejamība, kas sākotnēji varētu šķist vieglākais ceļš, bet gan konkurētspējīgas vides radīšana, nodrošinot vienlīdzīgu regulējumu visā reģionā, kā arī izstrādājot dažādus nemonetārus atbalsta mehānismus nozarei. “Nedrīkstam aizmirst, ka Apvienotā Karaliste, kura šobrīd Eiropas mērogā ir finanšu tehnoloģiju nozares lielvalsts, ir izstājusies no Eiropas Savienības bloka. Tas ir vēl viens svarīgs faktors, kādēļ kontinentālajai Eiropai ir nopietni jāsasparojas, lai nostiprinātu savas pozīcijas kā globāls vadošs inovāciju un tehnoloģiju centrs,” viņa piebilst.
Mērķē kļūt par pamata finanšu pakalpojumu
“Mintos” ir 2015. gadā dibināts finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmums, kas piedāvā starptautisku platformu ieguldījumiem aizdevumos. Platformā ir vairāk nekā 380 tūkstošu privāto investoru no 63 pasaules valstīm. Kopš dibināšanas uzņēmums ir izveidojis aizdevumu ieguldījumu tirgu Eiropā 6,6 miljardu eiro vērtībā, aizņemot 45% no visa tirgus.
Attīstībai no eņģeļinvestoriem “Mintos” ir piesaistījis septiņus miljonus eiro, bet kopā ar neseno pūļa finansējuma kampaņu investīciju apjoms ir pieaudzis līdz 14,2 miljoniem eiro. 2021. gadā plānots piesaistīt 15 miljonus eiro riska kapitālu, rakstīja “Labs of Latvia“. Šo kapitālu paredzēts investēt klientu piesaistē un komandas paplašināšanā, lai mērogotu esošo biznesu. Klientiem plānots piedāvāt jaunus produktus.
Uzņēmums ir iesniedzis Finanšu un kapitāla tirgus komisijā pieteikumu divām licencēm – ieguldījumu brokeru sabiedrības licencei, kas ļaus piedāvāt jaunus finanšu instrumentus, piemēram, fondus, un elektroniskās naudas iestādes licencei. Tas savukārt nodrošinās iespēju piedāvāt IBAN kontu un karti, kā arī strādāt ar maksājumiem. Produktu klāstam kļūstot pilnvērtīgākam, kompānija nākotnē mērķē būt pamata finanšu pakalpojumu nodrošinātājs jaunajai investoru paaudzei.
Vairāk nekā 1,3 miljardu eiro apmērā
“Twino” ir starptautisks finanšu pakalpojumu uzņēmums, kurš kopš darbības uzsākšanas 2009. gadā izsniedzis aizdevumus vairāk nekā 1,3 miljardu eiro apmērā. 2015. gadā “Twino” izveidoja savstarpējo aizdevumu platformu, kas investoriem no visas Eiropas piedāvā iespēju pelnīt ar augstu atdevi, investējot patēriņa aizdevumos, ko izsniedz kompānijas meitas uzņēmumi Polijā, Krievijā, Latvijā u.c. Līdz šim ar platformas starpniecību piesaistītas investīcijas vairāk nekā 770 miljonu eiro apjomā, nostiprinot pozīcijas kā vienai no vadošajām savstarpējo aizdevumu platformām kontinentālajā Eiropā.
SIA “Twino” ir “Twino grupas” mātes uzņēmums, kompetences un finansējuma piesaistes centrs, kas pārdod grupas sabiedrību izsniegto aizdevumu prasījuma tiesības “Twino” investīciju platformas dalībniekiem (investoriem), kā arī nodrošina grupas meitas uzņēmumus ar vadošajām cilvēkresursu kompetencēm.
“Twino Grupa” konsolidētie neto ienākumi 2019. gadā sasniedza 8,3 miljonus eiro, rakstīja “Labs of Latvia“. Grupa aizdevumos izsniedza 224 miljonus eiro, kas par 18% vairāk, salīdzinot ar 2018. gadu.
Grupas savstarpējo aizdevumu platforma “Twino” 2019. gadā turpināja stabilu izaugsmi, piesaistītajam investīciju apjomam sasniedzot 194 miljonus eiro. 2019. gadā investīciju platforma piesaistīja 3375 jaunus aktīvos investorus, kopējam investoru skaitam gada beigās sasniedzot 20 tūkstošus investoru.
Pārpublicēts no: labsoflatvia.com